Terra Preta

Autor: Ľuboš Molitoris | 8.1.2015 o 19:00 | Karma článku: 3,28 | Prečítané:  598x

Terra Preta (TP, doslova "čierna zem z portugalčiny) je druh veľmi tmavej úrodnej pôdy, antropogénneho (ľudského) pôvodu, vyskytujúcej sa v strednej Amazónii. Za svoj názov vďačí vysokému obsahu organického uhlíka. Terra Preta vznikla primiešavaním dreveného uhlia (biocharu), kostí, odpadu z potravín a hnoja do inak relatívne neúrodných amazonských pôd počas tisícok rokov využívania zeme. Je tiež označovaná ako "Amazonská tmavá zem" alebo "Indiánska čierna zem".

Tieto vysoko úrodné pôdy sa vyskytujú ostrovčekovito s rozlohou priemerne 20 ha, avšak boli nájdené aj miesta s menšou (1,4 ha), či väčšou rozlohou (okolo 360 ha). Vyskytujú sa v rôznych klimatických, geologických a topografických podmienkach, pri hlavnom vodnom toku, smerom z východnej Amazónie do centrálnej časti povodia alebo sa nachádzajú v medziriečnych oblastiach. Výskyt TP je tiež známy v Ekvádore, Peru, Francúzskej Guayane, Libérii a na Juhoafrických savanách. Podobné štruktúry tmavej zeme boli nájdené aj v období neskorej rímskej Británie. Schopnosť TP zväčšovať vlastný objem a schopnosť izolovať uhlík vo svojej štruktúre dodnes nie sú celkom jasné a opísané. Pôdy Terra Preta majú v priemere trikrát vyšší obsah organickej hmoty, vyšší obsah živín a lepšie retenčné (vodozádržné) vlastnosti ako okolité neúrodné pôdy. Rádiokarbónové datovanie ukazuje, že tieto pôdy vznikli v rozmedzí od 7000 až 500 rokov pred súčasnosťou. Tradícia a vedomosť výroby tejto pôdy sa však nezachovala.

Aj mi začíname v našej komunitnej záhrade vyrábať terra pretu teda čiernu zem. Nemáme síce také fajnotky ako drevné uhlie, či kosti a ani ich nepotrebujeme zato máme kopec bioodpadu zo záhrady, z našich domácnosti a kozí hnoj (predsa sme fajnofky) z Devínskej Kobyli. Výrobu našej čiernej zeme nazývame kompostovanie, tradícia a vedomosť výroby je všeobecne známa (viac tu).

Ale ak ste lenivý záhradkár ako ja, môžete to rovno hádzať do záhonu a netrápiť sa pravidlami. Výhody kompostovania sú: zvyšovanie prirodzenej úrodnosti bez znečistenia spodných vôd, zvyšovanie vodozádržných vlastností (menej polievania) pôdy, izolácia znečisťujúcich látok v organickom uhlíku, podpora prirodzenej vitality a odolnosti rastlín, skrátka je to pecka. A prečo píšem o terra prete v úvode? Lebo je to dôkaz o tom, že úrodná pôda sa dá začať „vyrábať“ takmer kdekoľvek na svete hneď teraz.

Obr. 1 Kompostovanie priamo do záhonu prikrýva pôdu, čo zabraňuje výparu z priameho slnka a prispieva k ďalšiemu šetreniu vody, obmedzuje rast burín.
Obr. 2 a 3 Prikryť pôdu možno aj senom alebo slamou (pozor ale na pôvod slamy, ak bez chémie tak bisťu bez)
Obr. 3
Obr. 4 Pekne zrejúci a premiešaný kompost

Nový text k piesni IMT smile

Poď urobme si pôdu,

ja už nechcem éčka,

nalaď sa na bio-módu,

zabudni na reťazcové béčka.

 

Prekypríme ju celú,

všetky krásne miesta,

už blížime sa k cieľu,

upečiem chleba z bio cesta.

 

Urobme si pôdu,

nech pri srdci nás pichá,

oblečme si bio módu,

do záhradného ticha.

 

Chvíľu mám na mále,

strácam z pýru reč,

rastie si tam stále,

aj vtedy keď sme preč.

 

Tak urobme si pôdu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Lipšicova advokátka: S takým postupom prokuratúry som sa ešte nestretla

Exposlanec zrazil 72-ročného chodca v septembri. Hrozí mu za to trest na dva až päť rokov väzenia.

KOMENTÁRE

Keď sa z nájomného vraha stane Superstar

Scény pri prepustení Kajínka pripomínali skôr rockový koncert.

KOMENTÁRE

Manchester: ako obmedziť dodávky kyslíka islamskému teroru

Svet niekdy nebol bezpečné miesto.


Už ste čítali?