Terra Preta

Autor: Ľuboš Molitoris | 8.1.2015 o 19:00 | Karma článku: 3,28 | Prečítané:  599x

Terra Preta (TP, doslova "čierna zem z portugalčiny) je druh veľmi tmavej úrodnej pôdy, antropogénneho (ľudského) pôvodu, vyskytujúcej sa v strednej Amazónii. Za svoj názov vďačí vysokému obsahu organického uhlíka. Terra Preta vznikla primiešavaním dreveného uhlia (biocharu), kostí, odpadu z potravín a hnoja do inak relatívne neúrodných amazonských pôd počas tisícok rokov využívania zeme. Je tiež označovaná ako "Amazonská tmavá zem" alebo "Indiánska čierna zem".

Tieto vysoko úrodné pôdy sa vyskytujú ostrovčekovito s rozlohou priemerne 20 ha, avšak boli nájdené aj miesta s menšou (1,4 ha), či väčšou rozlohou (okolo 360 ha). Vyskytujú sa v rôznych klimatických, geologických a topografických podmienkach, pri hlavnom vodnom toku, smerom z východnej Amazónie do centrálnej časti povodia alebo sa nachádzajú v medziriečnych oblastiach. Výskyt TP je tiež známy v Ekvádore, Peru, Francúzskej Guayane, Libérii a na Juhoafrických savanách. Podobné štruktúry tmavej zeme boli nájdené aj v období neskorej rímskej Británie. Schopnosť TP zväčšovať vlastný objem a schopnosť izolovať uhlík vo svojej štruktúre dodnes nie sú celkom jasné a opísané. Pôdy Terra Preta majú v priemere trikrát vyšší obsah organickej hmoty, vyšší obsah živín a lepšie retenčné (vodozádržné) vlastnosti ako okolité neúrodné pôdy. Rádiokarbónové datovanie ukazuje, že tieto pôdy vznikli v rozmedzí od 7000 až 500 rokov pred súčasnosťou. Tradícia a vedomosť výroby tejto pôdy sa však nezachovala.

Aj mi začíname v našej komunitnej záhrade vyrábať terra pretu teda čiernu zem. Nemáme síce také fajnotky ako drevné uhlie, či kosti a ani ich nepotrebujeme zato máme kopec bioodpadu zo záhrady, z našich domácnosti a kozí hnoj (predsa sme fajnofky) z Devínskej Kobyli. Výrobu našej čiernej zeme nazývame kompostovanie, tradícia a vedomosť výroby je všeobecne známa (viac tu).

Ale ak ste lenivý záhradkár ako ja, môžete to rovno hádzať do záhonu a netrápiť sa pravidlami. Výhody kompostovania sú: zvyšovanie prirodzenej úrodnosti bez znečistenia spodných vôd, zvyšovanie vodozádržných vlastností (menej polievania) pôdy, izolácia znečisťujúcich látok v organickom uhlíku, podpora prirodzenej vitality a odolnosti rastlín, skrátka je to pecka. A prečo píšem o terra prete v úvode? Lebo je to dôkaz o tom, že úrodná pôda sa dá začať „vyrábať“ takmer kdekoľvek na svete hneď teraz.

Obr. 1 Kompostovanie priamo do záhonu prikrýva pôdu, čo zabraňuje výparu z priameho slnka a prispieva k ďalšiemu šetreniu vody, obmedzuje rast burín.
Obr. 2 a 3 Prikryť pôdu možno aj senom alebo slamou (pozor ale na pôvod slamy, ak bez chémie tak bisťu bez)
Obr. 3
Obr. 4 Pekne zrejúci a premiešaný kompost

Nový text k piesni IMT smile

Poď urobme si pôdu,

ja už nechcem éčka,

nalaď sa na bio-módu,

zabudni na reťazcové béčka.

 

Prekypríme ju celú,

všetky krásne miesta,

už blížime sa k cieľu,

upečiem chleba z bio cesta.

 

Urobme si pôdu,

nech pri srdci nás pichá,

oblečme si bio módu,

do záhradného ticha.

 

Chvíľu mám na mále,

strácam z pýru reč,

rastie si tam stále,

aj vtedy keď sme preč.

 

Tak urobme si pôdu

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?