Biomýty a biolegendy I.

Autor: Ľuboš Molitoris | 26.3.2013 o 17:04 | (upravené 13.7.2014 o 23:05) Karma článku: 6,57 | Prečítané:  549x

1. Tento článok nie je vhodný pre tých, ktorí hľadajú pravdu, v krátkych blogoch. Zaujali ma články v Sme o biopotravinách, o tom že biopotraviny nie sú zdravšie, a že nie je možné vypestovať dostatok potravín z ekologického poľnohospodárstva : http://ekonomika.sme.sk/c/6521658/biopotraviny-nie-su-zdravsie.html a biorozprávka: http://komentare.sme.sk/c/6521695/biorozpravka.html Všetci máme nejaký názor, ale nemôžeme ho prezentovať ako jedinú pravdu. Prečo si myslím, že dotyční autori sa mýlia? Pokúsim sa to vysvetliť .

 

Ide hlavne o názov prvého článku kde sa jednoznačné píše že biopotraviny nie sú zdravšie. O tom, že to nie je pravda hovorí dokument tu: http://www.bioinstitut.cz/documents/myty_EZ_final.pdf (Mýtus číslo 7. , ale vrelo odporúčam prečítať celý dokument).

V článku SME, sa uvádza štúdia vedcov zo Standforskej univerzity, na základe ktorej bol vyslovený názor, že biopotraviny nie sú zdravšie, pretože neobsahujú viacej živín.

http://annals.org/article.aspx?articleid=1355685

Okrem iného sa v štúdii hovorí:  „Two studies reported significantly lower urinary pesticide levels among children consuming organic diets than conventional ones (V moči detí ktoré konzumujú biopotraviny je výrazne nižší obsah pesticídov, ako u detí, ktoré konzumujú konvenčné potraviny).  The risk of contamination with detectable pesticide residues was 32% lower among organic than conventional produce (RD 95%CI: -37% to -26%; p<0.001; 9 studies), (riziko kontaminácie zistiteľnými zvyškami pesticídov bol o 32 % nižšie u ekologickej produkcie v porovnaní s konvenčnou...).  A práve o tieto pesticídy ide. Existuje mnoho štúdií, ktoré hovoria  jednoznačne  o negatívnych vplyvoch na ľudské zdravie. Veľmi dobrá práca, aktuálna zo septembra 2012 napr.:

http://www.academypublish.org/papers/books/the-impact-of-pesticides.pdf

Kto chce môže čítať, hľadať pravdu, práca má 400 strán. Existuje mnoho podobných prác, ale aj mnoho takých ktoré zľahčujú negatívne pôsobenia pesticídov na človeka, iné organizmy a na životné prostredie. Dôvod je zrejmý. Podľa môjho názoru, biznis s pesticídmi je obrovský a lobbing je všade.  Môžete si vybrať, na ktorú stranu sa prikloníte, či budete skúmať, ako sa to dá bez chémie čo najlacnejšie a veriť tomu, že je to pre vaše zdravie lepšie, alebo sa zmierite  s tým, že bez chémie sa to nedá a budete ju pchať do svojich detí.

 

Pokračovanie článku tu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Lipšicova advokátka: S takým postupom prokuratúry som sa ešte nestretla

Exposlanec zrazil 72-ročného chodca v septembri. Hrozí mu za to trest na dva až päť rokov väzenia.

KOMENTÁRE

Keď sa z nájomného vraha stane Superstar

Scény pri prepustení Kajínka pripomínali skôr rockový koncert.

KOMENTÁRE

Manchester: ako obmedziť dodávky kyslíka islamskému teroru

Svet niekdy nebol bezpečné miesto.


Už ste čítali?