Biomýty a biolegendy I.

Autor: Ľuboš Molitoris | 26.3.2013 o 17:04 | (upravené 13.7.2014 o 23:05) Karma článku: 6,57 | Prečítané:  551x

1. Tento článok nie je vhodný pre tých, ktorí hľadajú pravdu, v krátkych blogoch. Zaujali ma články v Sme o biopotravinách, o tom že biopotraviny nie sú zdravšie, a že nie je možné vypestovať dostatok potravín z ekologického poľnohospodárstva : http://ekonomika.sme.sk/c/6521658/biopotraviny-nie-su-zdravsie.html a biorozprávka: http://komentare.sme.sk/c/6521695/biorozpravka.html Všetci máme nejaký názor, ale nemôžeme ho prezentovať ako jedinú pravdu. Prečo si myslím, že dotyční autori sa mýlia? Pokúsim sa to vysvetliť .

 

Ide hlavne o názov prvého článku kde sa jednoznačné píše že biopotraviny nie sú zdravšie. O tom, že to nie je pravda hovorí dokument tu: http://www.bioinstitut.cz/documents/myty_EZ_final.pdf (Mýtus číslo 7. , ale vrelo odporúčam prečítať celý dokument).

V článku SME, sa uvádza štúdia vedcov zo Standforskej univerzity, na základe ktorej bol vyslovený názor, že biopotraviny nie sú zdravšie, pretože neobsahujú viacej živín.

http://annals.org/article.aspx?articleid=1355685

Okrem iného sa v štúdii hovorí:  „Two studies reported significantly lower urinary pesticide levels among children consuming organic diets than conventional ones (V moči detí ktoré konzumujú biopotraviny je výrazne nižší obsah pesticídov, ako u detí, ktoré konzumujú konvenčné potraviny).  The risk of contamination with detectable pesticide residues was 32% lower among organic than conventional produce (RD 95%CI: -37% to -26%; p<0.001; 9 studies), (riziko kontaminácie zistiteľnými zvyškami pesticídov bol o 32 % nižšie u ekologickej produkcie v porovnaní s konvenčnou...).  A práve o tieto pesticídy ide. Existuje mnoho štúdií, ktoré hovoria  jednoznačne  o negatívnych vplyvoch na ľudské zdravie. Veľmi dobrá práca, aktuálna zo septembra 2012 napr.:

http://www.academypublish.org/papers/books/the-impact-of-pesticides.pdf

Kto chce môže čítať, hľadať pravdu, práca má 400 strán. Existuje mnoho podobných prác, ale aj mnoho takých ktoré zľahčujú negatívne pôsobenia pesticídov na človeka, iné organizmy a na životné prostredie. Dôvod je zrejmý. Podľa môjho názoru, biznis s pesticídmi je obrovský a lobbing je všade.  Môžete si vybrať, na ktorú stranu sa prikloníte, či budete skúmať, ako sa to dá bez chémie čo najlacnejšie a veriť tomu, že je to pre vaše zdravie lepšie, alebo sa zmierite  s tým, že bez chémie sa to nedá a budete ju pchať do svojich detí.

 

Pokračovanie článku tu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Málo tu oslavujeme to dobro, čo na Slovensku bolo, je a bude

Slovákom budú tieto slová znieť trochu pateticky.


Už ste čítali?