reklama

Biomýty a biolegendy II.

2. Keď som po prvýkrát v minulom zamestnaní kontroloval aplikáciu hnojív a pesticídov u jedného farmára (rok 2009), ktorý mal pozemky pri chránenom území, bol som v šoku aké kvantá sa používajú na jeden hektár (cca 2 futbalové ihriská). Aj v súčasnosti používané pesticídy pôsobia ako karcinogény, disruptory (narúšače) imunitného, hormonálneho, enzymatického a nervového systému. Okrem toho, mnoho farmárov a ich pracovníci nemajú vedomosti o škodlivom pôsobení týchto látok a častokrát nedodržujú ochranné opatrenia, najmä čo sa týka aplikácie pesticídov v blízkosti vodných tokov a melioračných kanálov, aplikácie počas nevhodného počasia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Neustále sa vyvíjajú nové pesticídy, ktoré by mali byť „lepšie". Tento výskum stojí nemalé prostriedky, ale aby sa zistil skutočný efekt na všetky zložky (človek, iné organizmy, životné prostredie) a hlavne dlhodobé pôsobenie na zdravie človeka môže byť potrebných aj 30 rokov. Predstavte si, že ste majiteľ veľkej firmy vyrábajúcej pesticídy, kde dáte na výskum 10 miliónov eur, výskum trvá 10 rokov a na konci sa zistí, že látka je toxická pre nejakú zložku ŽP alebo organizmus a dlhodobý efekt je neznámy, čo urobíte? Ja osobne by som skúsil krajiny tretieho sveta. Odkiaľ dovážame dosť veľa potravín, ale nechajme konšpiračné teórie a poďme späť k faktom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Samozrejme, že v súčasnosti pesticídy obsahujú aj bioprodukty (štúdia uvádza priemerne o 32 % menej), treba si uvedomiť, že ekologické poľnohospodárstvo je na Slovensku cca 15-20 rokov, vo svete mierne dlhšie, dovtedy sa hospodárilo konvenčne viac-menej všade od konca druhej svetovej vojny. Reziduá (zostatky) pesticídov môžu pretrvávať v pôdach a potravinovom reťazci niekoľko desiatok rokov, záleží od polčasu rozpadu jednotlivých látok. Pri bioproduktoch sa ich obsah však bude stále znižovať ale je to dlhodobý a pomalý proces. Štúdia bola robená v USA, ak chcete zistiť skutočný rozdiel, musíte vedieť ako dlho sa hospodári ekologicky na ploche, odkiaľ sú skúmané biopotraviny. Stavím sa, že ak by sa robila rovnaká štúdia na Slovensku, v niektorých lokalitách ako Myjavské kopanice, Kysuce, Laborecká vrchovina, výsledky by boli oveľa lepšie čo sa týka obsahu reziduí pesticídov aj obsahu živín. Taktiež nemôžeme porovnávať kvalitu potravín na Slovensku a v USA, keď viem, že v SK supermarketoch striekajú ovocie a zeleninu biolitom aby po nich nelietali mušky (Také domáce hrozno vydrží čerstvé jeden deň). Ďalej nie je možné, aby svetlo ružová paradajka bez chuti zo supermarketu mala rovnaký obsah nutrientov (živín) ako čerstvo odtrhnutá bioparadajka z akejkoľvek biozáhrady.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak aj táto vedecká štúdia nie je dôsledkom lobistov tak vedecké štúdie častokrát nemajú holistický (zahŕňajúci všetky súvislosti ) prístup. Zaoberajú sa iba jednou vecou, resp. jedným problémom. Prečo je to tak? Potreba výsledkov pre kredit v krátkom čase, nedostatok financií alebo iné dôvody. Avšak v prírodných procesoch, ktorých súčasťou sme aj my, je všetko navzájom prepojené, sú to tak komplikované procesy a väzby, že náš mozoček to nedokáže veľmi pochopiť. Ale vo svojej antropo-egocentrickej pýche nepripustíme, že súčasná veda môže byť niekedy dosť scestná (raz je cholesterol z vajíčok dobrý, raz zlý, ak zjem 100 vajec denne môžem povedať, že za môj vysoký cholesterol môžu ZLÉ vajíčka?). Na vysvetlenie, vezmite si knihu nejakých prognóz a predpovedí vývoja trendov v akejkoľvek oblasti spred 50 rokov, myslím, že sa dobre nasmejete, či je to dielo zo západného, či z východného bloku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pokračovanie článku tu.

Ľuboš Molitoris

Ľuboš Molitoris

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Environmentalista, zakladajúci člen environmentálneho občianskeho združenia TerraVoice, terravoice.sk Zoznam autorových rubrík:  enviropoézia

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu