Biomýty a biolegendy V.

Autor: Ľuboš Molitoris | 30.3.2013 o 16:38 | (upravené 23.3.2014 o 22:13) Karma článku: 11,34 | Prečítané:  182x

5. Záver Všetky chemikálie používané ľudskou spoločnosťou majú svoje maximálne povolené limity, iste ale... Keď hovoríme o zdraví, nesmieme zabúdať na synergický (kokteilový - všetko účinkuje spolu ako jeden kokteil))efekt chemikálií prijímaných do nášho tela. Človek je živý organizmus, kde všetky látky pôsobia vo vzájomných interakciách. Chemikálie z potravín(pesticídy, umele látky - konzervanty, stabilizátory, zvýrazňovače chuti, umelé sladidlá atď. atď.), chemikálie zo vzduchu, z vody, prijímané našou pokožkou v domácnosti z kozmetiky, z domáceho vybavenia (farby, laky, impregnátory, konzervanty, čistiace látky, osviežovače vzduchu atď.) a lieky pôsobia v našom telo synergicky vo vzájomných interakciách. A  môžem Vám garantovať,  že neexistuje vo svete vedecká štúdia, ktorá by dôveryhodne preskúmala dlhodobé pôsobenie všetkých týchto látok vo vzájomných interakciách v ľudskom tele.

 

Viac napr.: http://primar.sme.sk/c/2363267/vstupte-s-nami-do-sveta-chemikalii-o-ktorych-asi-nemate-ani-tusenie.html starší článok, ale ináč to nie je ani teraz J

To že máme málo pôdy na ekologické pestovanie je ďalší blud, mýtus č. 13 http://www.bioinstitut.cz/documents/myty_EZ_final.pdf

Ak sa v pôde obnovia všetky prírodné mechanizmy a znova naštartujú autoregulačné procesy, vhodnými osevnými postupmi, zrušením monokultúr, zrušením veľkoblokových lánov, vytváraním lokálnych odrôd (každý farmár by mal mať vlastnú banku s osivom z vlastnej produkcie), vysadením alejí, remízok, vegetačných pásov, a iných mnohých opatrení , zvýši sa aj výnos. Konverzia môže trvať 3 až 10 rokov.  Ďalšou potrebnou zmenou je vzťah ľudí k pôde a vôbec k všetkému živému. Spoločnosť si dnes váži viac IT špecialistu či burzového makléra ako farmára. Ako dlho vydržíme bez PC? Ako dlho vydržíme bez jedla, vody a vzduchu? Táto zmena však nepríde žiadnym legislatívnym opatrením ale len zmenou v nás.

Konvenčný spôsob hospodárenia nie je trvalo udržateľný. Kto si myslí, že takýto spôsob hospodárenia môže trvať naveky, veľa toho o prírode nevie A nedoplatí na to nejaká príroda, či životné prostredie. Doplatíme na to my, ľudia. Život na tejto zemi čelil už oveľa väčším hrozbám, ako je „trápna" činnosť človeka. Otázkou je, či budeme súčasťou toho života aj v budúcnosti. My sme tí, ktorí potrebujú ochranu, pretože potrebujeme čistý vzduch, vodu a potraviny. Príroda nás nepotrebuje, ale my ju áno.

Myslím si, a verím tomu, že písať vo všeobecnosti, že biopotraviny nie sú zdravšie je zavádzajúce.

Jednoznačne som za lokálne bioprodukty pre mnohé vyššie spomínané pozitíva, dokonca by som nastavil podmienky tak, aby bolo ekonomicky jednoznačne nevýhodné dovážať potraviny, ktoré je možné dopestovať aj na Slovensku. Niekto by mohol povedať, že som ako komunista, ale choďte kričať na Nórov, ktorí majú šialene vysoké clá na dovoz vybraných potravín, že sú komunisti. Mnohí by sme radi žili v Nórsku. To sa ale nestane, aby sme mali vysoké clá na dovoz potravín v dohľadnej dobe. Ale už teraz  sa môžete rozhodnúť, čo kúpite sebe a svojím deťom zajtra.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.

SVET

Výbuchy pri štadióne v Istanbule zabili najmenej 13 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.


Už ste čítali?